Motywacja

Piotr Sewioł - Medykamenty wiedzy

Źródła motywacji

Wg Clarca Hulla ( 1943 , 1952 ) większość ważnych zachowań jest motywowana przez czynniki wewnętrzne ( popędy ) .  
Są to wewnętrzne stany , które pojawiają się w odpowiedzi na potrzeby fizjologiczne .

Organizm dąży do utrzymania stanu równowagi ( homeostazy ) mając na względzie warunki biologiczne.

( Temperatura ciała , dopływ energii ).  Popędy uaktywniają się w sytuacji braku równowagi lub napięcia . 

Pobudzają organizm do podjęcia działania w kierunku redukcji usunięcia dyskomfortu i przywrócenia stanu równowagi . Po jego osiągnięciu organizm zaprzestaje działania . 

Eksperymenty naukowe i życiowe doświadczenie pokazuje jednak , że nie wszystkie działania wynikają z bodźców wewnętrznych .

Zachowywanie motywowane jest również przez podniety , czyli bodźce zewnętrzne bądź nagrody , które nie łączą się bezpośrednio z potrzebami biologicznymi : przeglądanie do późna w nocy stron www ( podnieta ) zamiast się wyspać ( wewnętrzna potrzeba ) .

Jak widać u podstaw zachowania leży kombinacja wewnętrznych i zewnętrznych źródeł motywacji.

Teoria odwrócenia kierunku ? Michael Apter ( 1989 , 2001 ) i współpracownicy , odrzuca koncepcje motywacji rozumianej jako redukcja napięcia . Zastępuje to hipotezą istnienia czterech par stanów meta motywacyjnych , które są źródłem różnych wzorców motywacji. Pary te są oparte na zasadzie przeciwieństw.

Wg tej teorii , w jednej chwili tylko jeden z dwóch stanów z pary może być podstawą działania . Każda para jest  definiowana przez stany motywacyjne wzajemnie się wykluczające np :

Opozycja dopasowanie –  autonomia , koncentracja na uczuciach własnych ? koncentracja na uczuciach innych.itd

Teoria odwrócenia kierunku nazywa się tak dlatego , że wyjaśnia motywację ludzi poprzez odwołanie się do zwrotów w kierunku przeciwstawnych wobec siebie stanów . Teoria ta głosi również , że człowiek zawsze znajduje się w jednym ze stanów danej pary ? nigdy w obu.

Psychologiczne teorie motywacji
Updated: Luty 26, 2017 — 6:33 pm
Program partnerski Cash In Pills oferuje jedne z najwyższych prowizji na rynku i rozbudowany zestaw narzędzi dla każdego webmastera. Dzięki temu cieszy sie niesłabnącym zaintersowaniem . Dziś ty też mozesz zarabiać na jego rosnącej popularności , wystarczy ,ze umieszczając linki referencyjne zachęcisz do rejstracji innego webmastera , a będziesz otrzymywał 5% od jego wszystkich wygenerowanych przez niego sprzedaży. Zapraszamy do promocji Cash In Pills afilliate program

3 komentarze

Add a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Motywacja © 2016 Frontier Theme
error: Content is protected !!