Motywacja

Piotr Sewioł - Medykamenty wiedzy

EnglishFrenchGermanGreekJapaneseKoreanNorwegianPolishRussian

Psychologiczne teorie motywacji

Stopniowe zaspokojenie kolejnych potrzeb , sprawia , że następne stają się pierwszoplanowe. Według tej teorii ludzie są zmotywowani do działania tylko wtedy , gdy praca umożliwia lub ułatwia im zaspokojenie danej potrzeby . Jeśli rezultat jakiejś pracy nie przybliża do zaspokojenia istotnej dla danego człowieka potrzeby , nie można mówić , że jest motywująca.
Ludzie różnią się tym , jakie potrzeby są dla nich na danym etapie życia najważniejsze
Dla kogoś kto ma gdzie mieszkać , ma ustabilizowaną sytuację rodzinną i majątkową , zaspokajanie potrzeb bytowych może mieć znaczenie drugorzędne .  Ale sytuacja prawdopodobnie zmieni się , jeśli np. , osoba ta straci pracę. 
Dla osoby startującej w dorosłe życie , uniezależniającej się od domu rodzinnego podstawy własnego bytu mogą mieć znaczenie główne. Ale jeśli jest to osoba wyposażona przez rodziców w kapitał , dzięki któremu nie martwi się o byt , praca dająca możliwość realizowania innych jej potrzeb okaże się motywująca.
Potrzeby fizjologiczne , bezpieczeństwa i społeczne (przynależności) A. Maslow nazywa podstawowymi , a potrzeby uznania (szacunku) i samorealizacji ? porzebami wyższego rzędu.

 

W wolnej chwili : Poradniki o motywacji wydawnictwa Złote Myśli

Piotr Sewioł - Motywacja © 2016 Frontier Theme
error: Content is protected !!