Motywacja

Piotr Sewioł - Medykamenty wiedzy

EnglishFrenchGermanGreekJapaneseKoreanNorwegianPolishRussian

Co sprawia , że nawet trudne i męczące czynności niektóre osoby wykonują z pasją i zaangażowaniem

Co sprawia , że nawet trudne i męczące czynności niektóre osoby wykonują z pasją i zaangażowaniem , podczas kiedy dla innych jest to próg nie do przeskoczenia . Dlaczego ludzie mają ochotę wspinać się na wysokie szczyty górskie , pomimo , że jest to wyczerpujące i niebezpieczne , dlaczego żeglują po morzach i robią inne ryzykowne rzeczy ?
Odpowiedzią na te pytania jest teoria Michalyia Cikszentmihalyi , węgierskiego profesora psychologii , który wykonał szerokie badania w kierunku tzw . optymalnego doświadczenia . Opisywany w tych przykładowych sytuacjach emocje , którymi kierują się ludzie to , euforia , ale zmieniający pozytywnie jakość chwili . Taki stan można nazwać optymalnym doświadczeniem to przepływ (flow) , w którym człowiek nie odczuwa upływu czasu , mniej odczuwa zmęczenie , głód i potrzeby fizjologiczne. Przepływ to stan intensywnego skupienia się na aktywności , któremu towarzyszy podwyższona kreatywność i odczucia zbliżone do ekstazy . Cechą charakterystyczną przepływu jest odczuwanie spełnienia  po zakończeniu działania .
Zmniejszone odczuwanie czynników zewnętrznych (nie związanych z czynnością) wynika prawdopodobnie z bardzo wysokiego stopnia koncentracji na motywującym doświadczeniu . Doświadczają tego stanu również pisarze , osoby czytające książki , osoby grające w różnego typu gry.

W wolnej chwili : Poradniki o motywacji wydawnictwa Złote Myśli

 

Piotr Sewioł - Motywacja © 2016 Frontier Theme
error: Content is protected !!